Australien hærges igen af voldsomme og endnu ukontrollerede skov- og markbrande. Den sydøstlige del af landet er i øjeblikket ramt af flere end 120 brande, og indbyggerne i adskillige byer er blevet advaret om, at de skal være parat til at blive evakueret.
Over 2000 brandfolk med hjælp fra private forsøger at bekæmpe brandene og holde dem bort fra bebyggede områder.
Værst ramt er delstaten New South Wales, hvor flere store brande truer vigtige landsbrugsområder.
- Ilden bevæger sig frem mod bebyggede områder over en bred front. Nogle er kun to timer fra beboelser, siger en af brandmyndighederne.
Også i nabostaten Queensland brænder det, og myndighederne frygter, at brandene breder sig. Vejrmeldinger lyder på mere sol og stigende temperaturer med tiltagende vind. Noget nær optimale betingelser for ilden.
- Vi har mange brande, og de udgør alle en trussel. De kommende timer og dage bliver kritiske, siger en af lederne for brandmandskaberne, Rob Rogers.
Hidtil har kun et menneske mistet livet, men flere er kvæstet. Heriblandt en helikopterpiloter, hvis fly kolliderede med et andet.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde