Der er ingen grund til, at tonsvis af hexaklorbenzen - en af verdens farligste gifte - sendes fra Australien til destruktion i Danmark. Australien kan sagtens selv tage sig af sit eget giftaffald, siger australsk parlamentsmedlem.
Ian Cohen, medlem af overhuset i delstaten New South Wales for partiet De Grønne, har nu stillet krav om, at Australien stopper eksporten af de 6100 ton hexaklorbenzen (HCB) til Danmark. Efter planen skal giften inden for de kommende dage og uger sejles med skib fra en fabrik i Sydney til Kommunekemi i Nyborg.
Grunden til, at aftalen oprindelig kom i stand, var en forestilling om, som miljøminister Karen Ellemann (V) udtrykte det, at Danmark var "det eneste sted i verden, der har teknikken til at behandle lige præcis dette farlige affald".
- Det er bullshit, siger Ian Cohen til Ritzau.
- Vi havde i mange år et anlæg i Kwinana i Western Australia, påpeger Cohen, der har fulgt sagen med den australske HCB-gift i 20 år.
- Der blev taget en økonomisk beslutning om at nedlægge anlægget i Kwinana. Men der findes både teknologien og evnen til at genopbygge det, siger Cohen.
Han har længe argumenteret for, at anlægget genopbygges på den grund i Sydney, hvor de mange ton gift i dag befinder sig. Dette er imidlertid blevet saboteret af politikere i Sydney, der hellere ser HCB-giften sendt til den anden ende af verden.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet