Australiens politiske ledere er begyndt at tale med uafhængige parlamentsmedlemmer i jagten på at forme en ny regering, efter at weekendens valg endte med dødt løb.
For første gang siden Anden Verdenskrig fik ingen af Australiens to store blokke et flertal i det nye parlament.
Premierminister Julia Gillard fra arbejderpartiet og oppositionslederen Tony Abbott forventes mandag at mødes med tre uafhængige parlamentsmedlemmer i Canberra. De tre stemmer kan få magtvægten til at tippe til den ene eller anden side.
De tre "kongemagere" - Bob Katter, Tony Windsor og Rob Oakeshott - har alle tidligere været tilknyttet Australiens konservative fløj. De lover at holde sammen for dermed at danne en stabil regering.
- Vi kan - os tre sammen - klare opgaven, siger Tony Windsor til tv-stationen ABC.
Ifølge de seneste prognoser fra ABC står arbejderpartiet til at få 73 sæder i parlamentet, mens den store blok i oppositionen, der består af en liberal-national alliance, får 70 pladser. Der skal 76 mandater til et flertal i den nationale forsamling, som i alt har 150 medlemmer.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker