Australsk politi jagter tre i sag om ildspåsættelse i synagoge
Der er endnu ingen anholdte for ildspåsættelsen i synagogen i Melbourne. Politiet oplyser mandag, at det jagter tre mistænkte i sagen. Foto: Aap/Reuters
Politiet har identificeret tre mistænkte, som menes at stå bag ildspåsættelse af synagoge i Melbourne.
Australsk politi har identificeret tre personer, som menes at stå bag en ildspåsættelse i en synagoge i storbyen Melbourne fredag.
Det oplyser politiet i delstaten Victoria mandag eftermiddag på et pressemøde.
Politikommissær Shane Patton siger på pressemødet, at myndighederne har fastslået, at det "sandsynligvis er et terrorangreb, som har fundet sted".
- Baseret på den vurdering rykker vi nu efterforskningen over til det samlede hold af anti-terror-enheder, siger Shane Patton.
Australiens premierminister, Anthony Albanese, kaldte ifølge nyhedsbureauet Reuters søndag ildspåsættelsen for et terrorangreb.
- Grusomhederne, som udspillede sig i synagogen i Melbourne, var tydeligvis skruet sammen til at skabe frygt i samfundet og lever derfor efter min personlige overbevisning op til definitionen af terror, sagde han.
Der er endnu ikke nogen, som er blevet anholdt i forbindelse med branden.
Ingen kom alvorligt til skade i forbindelse med branden.
Medlemmer af menigheden befandt sig inde i synagogen, da branden opstod, fortalte bestyrelsesmedlem i synagogen Benjamin Klein nyhedsbureauet AFP fredag kort efter branden blev startet.
Inde i synagogen kunne man høre høje brag, fortæller han.
Nogen hældte herefter en form for væske ud inde i synagogen og tændte ild til den, har Klein fortalt.
- Hvis det var sket en time senere, ville der have været hundredvis af mennesker derinde, fortalte han.
De få mennesker, der var i synagogen, løb hurtigt ud ad bagdøren. En mand brændte sin hånd på vej ud af synagogen, sagde Benjamin Klein.
Og selv om menigheden slap med livet i behold, blev mange møbler og hellige skrifter ødelagt i branden.
- Branden var omfattende. Indenfor er alt ødelagt, sagde Benjamin Klein.
Han fortæller, at synagogen de sidste 12 måneder har øget sikkerheden i synagogen.
Han specificerede dog ikke udtrykkeligt, hvilke sikkerhedsforanstaltninger, synagogen har set sig nødsaget til at måtte indføre.
En synagoge er det centrale samlingspunkt for jødiske menigheder.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker