Antallet af ødelagte stemmesedler ved Australiens parlamentsvalg var langt større end ved tidligere valg, hvilket menes at afspejle udbredt utilfredshed med de store partier.
Over 619.000 stemmesedler er direkte ulæselige eller udfyldt med forkerte data. Der mangler typisk et tal, som skal skrives på stemmesedlen.
- Det er 5,64 procent af alle afgivne stemmer ved valget, hvor det var obligatorisk at deltage, oplyser den australske valgkommission.
Der blev registreret en stigning i antallet af ugyldige stemmer på 1,69 procent, da lidt over 75 procent af stemmerne var talt op. Stigningen er sket i forhold til valget i 2007, hvor arbejderpartiet vandt en jordskredssejr.
Vælgerne har lov til at skrive kommentarer og tegne på stemmesedlerne uden, at de bliver kendt ugyldige.
- Så længe vi stadig klart kan læse deres stemmer, er det i orden. Men man må ikke skrive sit navn, da vi holder hemmelige valg, siger en talskvinde for valgkommissionen, Bernadette O'Meara.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker