Det siger Mohammed Attiya, der er minister med ansvar for det parlamentariske arbejde, til den statslige avis al-Ahram.
Der er ikke fastsat en præcis dato endnu. Det vil være op til den egyptiske valgkommission at gøre, tilføjer han.
Kandidaterne kan lade sig registrere officielt fra den 10. marts og tre uger frem, og derefter har de halvanden måned til at føre valgkamp, siger Attiya til al-Ahram.
Valgkommissionen bekræftede tidligere på måneden, at registreringen af kandidater åbner den 10. marts.
Mange af de aktivister, som var med til at sætte det oprør i gang, der førte til præsident Mubaraks afgang, har i månedsvis presset på for at få Egyptens nuværende militærstyre til at udskrive valg.
De frygter, at det militærråd, som overtog ledelsen efter Mubarak, inden valget vil forsøge at sikre de privilegier, militæret hidtil har nydt godt af.
I sidste måned foreslog militærrådets rådgivende komité at holde præsidentvalget den 16. maj.
Blandt de kandidater, der ventes at stille op, vurderes den tidligere udenrigsminister og forhenværende chef for Den Arabiske Liga Amr Moussa at have en god chance for at vinde valget.
Også Abdel Moneim Abul Fotuh, der er tidligere medlem af Det Muslimske Broderskab, er blandt favoritterne, særligt efter Broderskabet fik en jordskredssejr ved det netop overståede parlamentsvalg.
Nobelpristager Mohamed ElBaradei, som er tidligere chef for FN's Atomenergiagentur (IAEA), valgte i januar at trække sig som kandidat. Han sagde, at det skete i protest mod den mangelfulde demokratiske udvikling i Egypten efter Mubaraks fald sidste år.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned