Avis: Mugabe vil sælge uran til Iran
Zimbabwe har ifølge den britiske avis The Times indgået en hemmelig aftale om at forsyne Iran med uran, som kan bruges til at fremstille atomvåben.
- Jeg har set en samarbejdsaftale om at eksportere uran til iranerne, siger Zimbabwes vice-mineminister, Gift Chimanikire, til The Times.
Aftalen mellem de to lande, som angiveligt blev indgået sidste år, vil sandsynligvis få ledere i vestlige lande til at reagere.
USA og Europa har indført stramme sanktioner over for det iranske styre på grund af landets atomprogram. Magthaverne i Teheran har understreget, at atomprogrammet har fredelige formål, men Vesten frygter, at der bliver udviklet atomvåben.
Zimbabwe er også underlagt internationale sanktioner på grund af problemer med valgfusk og krænkelser af menneskerettighederne.
Præsident Robert Mugabe, som for nylig blev valgt til fem år mere på posten i det afrikanske land, har offentligt støttet det iranske atomprogram.
Det skete i april 2010, da Irans daværende præsident Mahmoud Ahmadinejad besøgte Zimbabwe.
Ifølge landets vice-mineminister, som er medlem af Zimbabwes opposition, blev uranaftalen underskrevet, uden at han kendte til det. Chimanikire siger, at kun en håndfuld personer i toppen af regeringen kender til samarbejdsaftalen.
Selvom Zimbabwe angiveligt vil forsyne Iran med uran, så er det dog sandsynligt, at der vil gå lang tid, før det afrikanske lands uranforekomster er klar til eksport. Det vurderer flere analytikere over for The Times.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned