Den haitianske præsident, Michel Martelly, skrev en besked på Twitter, hvor han udtrykte sin medfølelse med familien og de efterladte til ofrene.
Syv er blevet fundet i live. Den 7,5 meter lange båd havde 28 personer om bord, da den forlod Haiti.
Fem af de 12 savnede er børn. Der er også flere børn blandt de døde, fortæller Loretta Mackey, der er talsperson for politiet i byen Freeport. Hun tilføjer, at eftersøgningen efter de savnede stadig er i fuld gang.
- Vi ved ikke, hvornår båden forlod Haiti. De overlevende har fortalt os, at kæntringen skete søndag tre eller fire timer fra øen Abaco i det nordlige Bahamas, siger Loretta Mackey.
- Haitianerne var angiveligt på vej til Florida, da bådens motor satte ud, men vi har ikke yderligere detaljer. De overlevende blev tilbageholdt og skal afhøres af politiet tirsdag, siger hun.
Overlevende, der klarede at svømme i land, gik politiet, der alarmerede den amerikanske kystvagt mandag.
Haitis præsident opfordrer sine landsmænd til ikke at udsætte sig for faren ved at bruge illegale måder at komme til andre lande på.
Han gentog i samme forbindelse sit løfte om at fortsætte kampen for at forbedre levevilkårene for haitianerne.
Overfyldte både med flygtninge forsøger jævnligt at nå Floridas kyst fra fattige caribiske lande som Haiti og Cuba.
Haiti, der er det fattigste land i Mellemamerika, blev ramt af et voldsomt jordskælv i 2010, der jævnede hovedstaden med jorden og kostede mere end 200.000 livet.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker