Bali-bombemand skal 20 år i fængsel
Umar Patek skal tilbringe de næste 20 år i fængsel.
Det afgjorde en indonesisk domstol torsdag, og dermed har Indonesien sat punktum for 10 års efterforskning og retssager efter terrorbomben på ferieøen Bali i 2002.
Bomben dræbte 202 mennesker, herunder tre danskere.
Den indonesiske chefanklager havde ellers krævet livstidsfængsel til Umar Patek, der var blev kendt skyldig i planlægning af mord og for at have lavet bomben.
Da retssagen mod Umar Patek begyndte i februar, krævede anklager Bambang Suharyadi dødsstraf for Patek.
Men anklageren siger, at den mistænkte siden udviste samarbejdsvilje og udtrykte anger.
- Anklagemyndigheden anbefaler livstidsfængsel. Han har samarbejdet og været venlig under efterforskningen, sagde anklager Bambang Suharyadi inden dommen.
Umar Patek blev anholdt i Pakistan i byen Abbottabad i januar i fjor.
Det var fire måneder før, at lederen for al-Qaeda, Osama bin Laden, blev dræbt af amerikanske elitesoldater i samme by i maj.
Patek anklages for at have samlet de bomber, der eksploderede på to natklubber på Bali den 12. oktober 2002.
Han menes også at stå bag en bombe, der eksploderede i en kirke i den indonesiske hovedstad, Jakarta, juleaften 2000.
Patek gav tidligere i maj en undskyldning til de dræbtes pårørende.
- Jeg beklager, hvad jeg har gjort. Jeg undskylder til familier til de dræbte - indonesere og udlændinge, sagde han.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde