Baltiske lande kapper russisk forbindelse og hopper på Europas elnet
De baltiske lande har i årevis forberedt sig på at blive integreret i det europæiske elnet. Men teknologiske og økonomiske problemer har stået i vejen. (Arkivfoto). Foto: Gints Ivuskans/Ritzau Scanpix
Rusland kan ifølge minister ikke længere bruge energi som et våben mod Estland, Letland og Litauen, når de lørdag tager sidste skridt mod energiuafhængighed.
Et stort digitalt ur tæller ned i den litauiske hovedstad, Vilnius.
Det tæller timerne til, at Litauen sammen med sine baltiske venner, Letland og Estland, kobler sig fra det russiske elnet lørdag.
Det er et politisk højspændt træk, som kapper landenes energibånd fra sovjettiden til Rusland.
I stedet bliver de baltiske lande en del af det vestlige europæiske elnet.
- Vi fjerner nu Ruslands mulighed for at bruge elnettet som et redskab til geopolitisk afpresning, siger Litauens energiminister, Zygimantas Vaiciunas, til AFP.
Annonce
Der er planlagt store fejringer på tværs af landene lørdag.
For eksempel vil de i Letland fysisk skære en elledning til Rusland over for at markere det afsluttede kapitel.
EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, skal deltage i en ceremoni med de baltiske landes ledere søndag.
- Det her er sidste skridt i vores kamp for energiuafhængighed. Vi kan endelig tage sagerne i egen hånd, siger Vaiciunas.
De baltiske lande var engang sovjetiske republikker. Men i dag er de en del af EU og vigtige medlemmer af Nato som grænselande til Rusland og Belarus.
De har i årevis forberedt sig på at blive integreret i det europæiske elnet. Men teknologiske og økonomiske problemer har stået i vejen.
Overgangen til det europæiske elnet blev mere presserende, efter at Rusland invaderede Ukraine i februar 2022. Det skræmte de baltiske stater, som frygter, at de kan være næste russiske mål.
De stoppede med at købe russisk gas og elektricitet efter invasionen. Men deres el er fortsat kommet via Rusland og Belarus, og forsyningen har været kontrolleret fra Moskva.
Derfor har de været afhængige af Moskva for en stabil elforsyning, som er afgørende for, at for eksempel fabrikker kan have en stabil drift. Men efter lørdag vil de tre lande selv styre forsyningen.
Estland, Letland og Litauen stoppede med at købe russisk gas og elektricitet efter invasionen, men deres elnet har fortsat været forbundet til Rusland og Belarus og kontrolleret fra Moskva. (Arkivfoto). Foto: Gints Ivuskans/Ritzau Scanpix
- Indtil videre har Rusland kunnet bruge energi som et våben. Det har skabt en risiko for forstyrrelser drevet af politiske beslutninger, siger Vaiciunas.
Annonce
Estland, Letland og Litauen siger farvel til det russiske elnet klokken 06.00 lørdag. Derefter går de tre lande i såkaldt "isoleret tilstand".
Det betyder, at de i cirka 24 timer vil udføre nogle test, som kan forsikre Europa om, at de er klar til at indgå i det europæiske elnet.
Derefter bliver de integreret i det europæiske elnet via Polen.
I alt er der blevet investeret 1,6 milliarder euro - 12 milliarder kroner - i projektet på tværs af de baltiske lande og Polen.
Forhåbningen er, at overgangen bliver smertefri. Men der er risiko for afbrydelser i forbindelse med skiftet, advarer Litauens sikkerhedsstyrelse om.
De baltiske lande planlægger nu selv at skrue op for energiproduktionen. Blandt andet med havvindmølleparker i Østersøen.
EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, deltager i fejringen, når de baltiske lande er koblet på det europæiske elnet i stedet for det russiske. (Arkivfoto). Foto: Johanna Geron/Reuters
Når forbindelsen er kappet, vil det samtidig indebære, at den russiske enklave Kaliningrad, som ligger klemt ind mellem Polen og Litauen, mister sin forbindelse til Rusland.
For russerne i Kaliningrad er der imidlertid ikke grund til bekymring, forsikrer talsmand for det russiske præsidentkontor Dmitrij Peskov om.
Enklaven har sin egen energiforsyning, lyder det.
/ritzau/AFP
Baltikum og Rusland
* Baltikum er området ved Østersøens østkyst bestående af de tre stater Estland, Letland og Litauen.
* I 1918 opnåede landene selvstændighed fra det russiske rige, men i 1940 og igen i 1944-1945 blev de indlemmet i Sovjetunionen. Ved Sovjetunionens sammenbrud i 1991 blev landene igen selvstændige.
* Landene, som alle er medlemmer af EU og Nato, har ofte haft et køligt forhold til Rusland, siden de erklærede selvstændighed. Forholdet er blevet yderligere forværret, efter at Rusland invaderede Ukraine i 2022.
* Det har været længe undervejs, og lørdag kobler landene sig fra det russiske elnet og kobler sig søndag på det europæiske i stedet. Det sker som led i landenes ønske om at gøre sig uafhængige af Rusland.
Seneste artikler
Betjente mødt af spyt og skældsord
Sidste bil har passeret den gamle Storstrømsbro
Lokal svineproducent frygter ny kurs: - Så må vi lukke produktionen
Jubel og glædestårer: Alle billederne fra bronzefejringen
Her er regeringens 21 ministre
Mest læste artikler
Kæde åbner største butik i Danmark i Guldborgsundcentret
Hændelse på stor byggeplads: Person kørt på hospitalet
Spor blokeret på motorvej
Bo-Hus indgår stort lokalt partnerskab
Kunde angreb ansatte i supermarked