Bandedrab i Sverige udløser længere straffe til unge gerningsmænd

Sveriges statsminister, Ulf Kristersson, knæler ved det spontane mindesmærke, der i april opstod ved det sted i Stockholm, hvor en far blev skudt og dræbt for øjnene af sin søn. Svenske medier har beskrevet, at han konfronterede en bande unge, hvorpå han blev skudt. Antallet af banderelaterede skuddrab er steget markant i Sverige i de seneste år. (Arkivfoto). Foto: Claudio Bresciani/Ritzau Scanpix

Sverige idømmer oftere unge under 18 år lange fængselsstraffe for bandedrab. Opfattelsen blandt bander og unge gerningsmænd har været, at de slipper med fire år.

Offentliggjort Sidst opdateret

Svenske domstole har i det seneste år dømt et stigende antal unge under 18 år til lange fængselsstraffe for banderelaterede drab.

Senest blev en teenager fredag i sidste uge idømt fængsel i næsten ti år. Han var kun 16 år, da han sidste år skød og dræbte en mand på åben gade i byen Solna.

I næste uge ventes der at falde dom i en sag mod en anden teenagedreng, som er anklaget for på brutal vis at have dræbt tre personer i byerne Västberga og Tullinge.

Anklageren kræver 12 års fængsel til den formodede gerningsmand, der kun var 16 år, da drabene blev begået.

I det seneste år er der kommet flere af den type sager, hvor den tiltalte for et banderelateret drab er mindreårig.

Hidtil har opfattelsen blandt banderne og de unge gerningsmænd været, at de højst ville blive dømt til fire år på en lukket ungdomsinstitution.

Svensk politi oplever i stigende grad, at bandernes såkaldte børnesoldater er villige til at tage den relativt milde straf til gengæld for store pengebeløb eller at blive fuldgyldige medlemmer af banderne.

Svensk politi arbejder bag afspærringer i byen Tullinge uden for Stockholm, hvor et dødeligt skyderi fandt sted i oktober sidste år. I næste uge falder der dom i sagen mod den teenager, der er tiltalt for i alt tre drab i Tullinge og i byen Västberga. (Arkivfoto). Foto: Tt News Agency/Reuters

Sveriges regering har planer om lovændringer på bandeområdet, men disse ændringer er endnu ikke vedtaget.

For fire år siden blev straffen for drab skærpet, så flere i dag bliver idømt fængsel på livstid. Det gælder også 18-årige.

Ændringerne åbnede for, at endnu yngre gerningsmænd kan idømmes fængsel.

- Det har været muligt hele tiden. Men man skal op i de allermest alvorlige forbrydelser, og det har ikke været så almindeligt, forklarer kammeranklager Tobias Kudrén til det svenske nyhedsbureau TT.

Han mener, at der er flere mulige forklaringer på, at mindreårige nu får strengere straffe.

- Meget taler for, at flere unge begår grovere forbrydelser, men også om forbrydelserne opklares i større grad. Det indebærer, at flere unge dømmes for de mest alvorlige forbrydelser, siger Kudrén til TT.

I det svenske retssystem har man et princip om ikke at dømme mindreårige til fængsel.

Sverige har den såkaldte ungdomsrabat, der giver mildere straffe til mindreårige.

- Men det kommer an på, hvor høj straframmen er. Hvis en voksen var blevet dømt til den længste fængselsstraf, kan muligheden være der, siger Tobias Kudrén.

Det, der giver livstid for en voksen, kan give syv-otte års fængsel til en 17-årig, når rabatten medregnes, siger han.

Et aftalt drab i bandemiljøet straffes typisk hårdere end eksempelvis et impulsivt knivdrab til en fest, tilføjer han.

Onsdag var Sveriges justitsminister, Gunnar Strömmer, på besøg hos sin danske kollega, Peter Hummelgaard (S), i København.

Her åbnede Strömmer op for, at Sverige kan lade sig inspirere af de noget hårdere danske straffe.

Han forklarede, at Sverige blandt andet vil slå hårdere ned på den grove vold med Danmarks bandepakker som forbillede.

Den seneste tids voldelige sager med svensk involvering i det kriminelle miljø i Danmark har også fået Peter Hummelgaard til at øge kontrollen med grænsen til Sverige.

Ifølge Hummelgaard har der siden april i år været minimum 25 episoder, hvor kriminelle grupper i Danmark har hyret unge svenskere til at udføre kriminalitet.

/ritzau/TT

Unge og fængsel i Sverige

* Unge mellem 15 og 17 år kan idømmes fængsel ved svenske domstole, hvis der foreligger særlige grunde.

* Den primære grund til, at det sker i flere sager, er, at forbrydelsen har en høj straframme. Jo mere alvorlig forbrydelsen er, desto højere bliver straffen.

* På grund af den særlige ungdomsrabat bliver straffen kortere, end den ville være for en voksen.

* En 15-årig får cirka en femtedel af den straf, en voksen ville have fået, en 16-årig en fjerdedel, og en 17-årig en tredjedel.

* På nuværende tidspunkt afsoner ingen 15-17-årige en fængselsstraf i Sverige. Det skyldes, at mange når at blive 18-19 år, før de dømmes.

* Sveriges regering forbereder i øjeblikket lovforslag om at reducere strafferabatten for mindreårige. Det træder efter planen i kraft sommeren 2026.

Kilde: TT.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu