Bander i skudopgør mod militærfolk: 11 dræbt i Mexico
Mindst 11 personer er blevet dræbt og 17 såret i kampe i det nordlige Mexico mellem sikkerhedsstyrker og kriminelle bander, lyder det fra myndighederne i landet.
De blodige konfrontationer skete i staterne Tamaulipas, Durango og Sinaloa, hvor narkokarteller kæmper om magten.
Opgør i byen Reynosa nær grænsen til USA kostede tidligt lørdag fem livet og sårede ni personer, lyder det fra kilder hos statsanklageren.
Mindst en af de dræbte var en soldat.
I bjergbyen Otaez opstod der skyderi, da soldater patruljerede i området. Mindst tre personer mistede livet. Også her blev en soldat offer for skyderiet.
De øvrige dødsfald skete i byen Culiacan, hvor formodede kriminelle kom i skudveksling med militærpersonel, da de ville gennemsøge en bygning.
Mexicos narkokrige har indtil videre kostet omkring 70.000 mennesker livet.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned