Britisk politi sigter en 31-årig børshandler fra den schweiziske bank UBS for at have svindlet med bankens penge til et beløb på knap 11 milliarder kroner.
Kweku Adoboli blev anholdt torsdag eftermiddag kort efter, at storbanken UBS kunne meddele, at man har tabt 11 milliarder kroner i bankens britiske investeringsfilial.
Under et retsmøde fredag eftermiddag var det en ydmyg bankmand, som dommeren stod over for. Klædt i en hvid skjorte og lyseblå sweater måtte han flere gange tørre en tåre væk, mens han bekræftede sit navn og sin adresse.
Han skal foreløbig være varetægtsfængslet til torsdag i næste uge.
Ifølge avisen Financial Times er Adoboli søn af en tidligere diplomat i FN. Han stammer fra Ghana.
Hans opgave i USB var at handle med såkaldte derivater, der er komplicerede og kontroversielle værdipapirer.
Her kastede han sig ud i ekstremt risikofyldte spekulationer for bankens penge. Da børsmarkederne samtidig faldt brat, og den schweiziske franc blev voldsomt opskrevet, blev han tilsyneladende fanget i transaktioner, han ikke kunne vikle sig ud af igen.
På sin Facebook-konto, som nu er lukket, skrev han i en af sine sidste kommentarer, at han behøvede et "mirakel".
- Kan vi ikke lukke det globale marked ned i en uge, så alle kan komme ned på jorden igen, spurgte han.
En ansat i USB's investeringsbank siger til Financial Times, at medarbejderne er ramt af et "granatchok" efter afsløringen af Adoboli.
En talsmand for Londons politi oplyser, at en efterforskning er sat i gang i tæt samarbejde med bagmandspolitiet og finanstilsynet.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker