Beboerne på den sydkoreanske ø Yeonpyeong, der tirsdag blev ramt af nordkoreansk artilleri, fik søndag morgen lokal tid besked på at søge i beskyttelsesrum, oplyser flere øjenvidner.
Alarmen blev dog hurtigt afblæst, og efter 40 minutter kunne beboerne atter forlade beskyttelsesrummene.
Samtidig oplyser det sydkoreanske nyhedsbureau, Yonhap, at Nordkorea har gjort jord-til-jord missiler klar til affyring og rykket jord-til-luft missiler frem mod grænsen til Sydkorea.
Det sker netop som USA og Sydkorea har indledt en fælles flådeøvelse i Det Gule Hav - en øvelse, der af Nordkorea ses som en provokation, og landet har truet med "konsekvenser", hvis øvelsen gennemføres, ligesom det truer med "gengældelse", hvis landets farvande bliver krænket i forbindelse med flådeøvelsen.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker