Befolkninger siger god for Gaddafi-kamp

De internationale flyangreb, der dagligt rettes mod de libyske regeringsstyrker, er tilsyneladende en superpopulær sag i mange egne af verden.

Langt de fleste lande, som støtter krigsindsatsen mod Gaddafi, får solid opbakning hos deres befolkninger.

Det viser en måling, som instituttet Ipsos har foretaget i 23 lande, som støtter Natos militære intervention i Libyen.

70 procent af befolkningerne i Sverige, Canada, Belgien, Frankrig, Sydafrika og Indien støtter ifølge målingerne flyangrebene på Gaddafis militære stridskræfter.

Det samme gælder for omtrent to tredjedele af befolkningerne i USA, Brasilien, Japan, Spanien, Sydkorea og Polen. Politikerne i Tyskland, Storbritannien og Italien kan også glæde sig over et flertal for krigsindsatsen blandt deres vælgere.

Til gengæld ligger opbakningen under 50 procent i Tyrkiet, Rusland, Argentina og Indonesien.

Tyrkiet er således det eneste Nato-land, som ikke kan mønstre et folkeligt flertal for aktionen, der startede efter FN's Sikkerhedsråd tilbage i marts sagde god for en flyveforbudszone og alle "nødvendige midler" for at beskytte civile.

Mere end 18.500 mennesker er blevet interviewet til Ipsos' undersøgelse, der fandt sted i april.

Danmark optræder ikke i målingen, men tidligere undersøgelser herhjemme viser et overvældende flertal bag beslutningen om at sende danske F16-jagere på vingerne i Libyen.

/ritzau/Reuters

Måling viser, at den internationale indsats mod den libyske enehersker nyder stor opbakning i folkehavet.

Offentliggjort Sidst opdateret