Belgier med tilknytning til Paris-angreb anholdt i Marokko
En belgisk statsborger og IS-kriger er blevet anholdt i Marokko mistænkt for sin rolle i angrebene i Paris.
En belgisk statsborger med "direkte forbindelse" til de gerningsmænd, der udførte angrebene i Paris 13. november, er blevet anholdt i Marokko.
Det oplyser Marokkos indenrigsministerium mandag ifølge Reuters og AFP.
I en erklæring oplyser ministeriet, at belgieren har marokkanske rødder, og at han har kæmpet for al-Nusra-fronten i Syrien, før han tilsluttede sig Islamisk Stat (IS).
Samtidig oplyses det, at manden i sin tid rejste til Syrien med en af de selvmordsbombere, der sprængte sig selv i luften tæt på Frankrigs nationale stadion, Stade de France, i Paris 13. november.
Under sit ophold i Syrien modtog belgieren militær træning og kom i kontakt med flere kommandører fra Islamisk Stat, herunder "hjernen bag terrorangrebet i den franske hovedstad", skriver det marokkanske indenrigsministerium ifølge AFP.
Ifølge den belgiske statsanklager hedder manden Gelel Attar, og flere marokkanske medier rapporterer ifølge AFP, at han blev anholdt i sin mors hjem.
Myndighederne oplyser, at han blev anholdt i havnebyen Al Muhammadiyah nær Marokkos største by, Casablanca, fredag.
Han er angiveligt rejst ind i Marokko via Holland efter at være rejst fra Syrien gennem Tyrkiet, Tyskland og Belgien.
Han er den 11. person, som er blevet anholdt i forbindelse med efterforskningen af angrebene i Paris.
Den militante bevægelse Islamisk Stat har taget skylden for attentatet, hvor der blev begået angreb flere steder på samme tid.
Den 26-årige franskmand Salah Abdeslam mistænkes for at have spillet en nøglerolle i angrebene, der slog 130 mennesker ihjel. Han har været på flugt siden 13. november.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet