Beredskabsstyrelsen leder nødhjælpsmission til Sydsudan
En teamleder og to tekniske eksperter fra Beredskabsstyrelsen skal stå i spidsen for en mission til det katastroferamte Sydsudan. Det skriver Beredskabsstyrelsen i en pressemeddelelse.
Sammen med to medarbejdere fra den svenske pendant MSB (Myndigheten for Samhällskydd och Beredskap) skal de tre ledere opstille fem lejre, som skal huse nødhjælpsarbejdere i den uroplagede og svært fremkommelige delstat Jonglei.
- Danmark har nogle af de dygtigste folk, der gør en kæmpe og uselvisk indsats, når de er udsendt. Situationen i Sydsudan er alvorlig, og befolkningen er derfor afhængig af den hjælp, de kan få udefra, siger forsvarsminister Nicolai Wammen (S) i en skriftlig kommentar.
Op til 95.000 mennesker er ifølge FNs fødevareprogram, WFP, berørt af store vandmasser samt voldelige uroligheder i Jonglei.
De fem lejre, som Beredskabsstyrelsen skal opføre, skal fungere som platforme for videre distribution af katastrofebistand til de nødlidende i de svært fremkommelige egne. Lejrene bliver efter en implementeringsperiode overgivet til WFP.
Lejrene bliver betegnet som "lette", da infrastrukturen i Sydsudan er så dårlig, at der ikke kan medbringes hverken generatorer eller brændstof. I stedet står solcellepaneler fra Danmark og Sverige for strømforsyningen til lejrene.
Missionen ventes at vare op til tre måneder, og det danske bidrag finansieres af Udenrigsministeriet.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned