Italiens industriminister, Claudio Scajola, som er en af premierminister Silvio Berlusconis nærmeste allierede, er trådt tilbage, efter at pressen har sat ham i forbindelse med en tvivlsom ejendomshandel.
- Jeg kan ikke længere fortsætte som minister, siger Scajola, som nægter at have gjort noget forkert.
Meddelelsen om hans tilbagetræden, der blev givet på en pressekonference, er et alvorligt tilbageslag for Berlusconi og udløser den største forandring i hans regering siden parlamentsvalget i 2008.
Iagttagere udelukker imidlertid, at det vil føre til nogen større regeringskrise. Der ventes blot en lille regeringsrokade, hvor Scajolas viceminister, Paolo Romani, tager over.
En række aviser og oppositionspolitikere havde krævet Scajolas tilbagetræden efter gentagne rapporter om lyssky aftaler i forbindelse med hans overtagelse af en luksuslejlighed ved Colosseum i Rom.
Den 62-årige Scajola, som også blev tvunget til at gå af som indenrigsminister i 2002, har været en nøglefigur for bestræbelserne på at få ny dynamik i Italiens atomenergi og på andre energiområder.
Men Scajolas navn har også været nævnt i forbindelse med uregelmæssigheder i offentlige anlægsarbejder. Han siger selv, at han er offer for "en uophørlig mediehetz".
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned