Silvio Berlusconi har indkaldt sin regering til ekstraordinært krisemøde fredag klokke 19 i hovedstaden Rom, og den italienske premierminister er i gang med at slibe sparekniven.
Den ser ud til at skære dybere end ventet.
Torsdag sagde landets finansminister, Giulio Tremonti, at Italien har brug for "meget kraftige" tiltag for at stramme op på statens udgifter, og det blev nævnt, at der skal spares 20 milliarder euro, eller 150 milliarder kroner.
Men nu siger Berlusconi, at de samlede besparelser bliver på 45 milliarder euro - godt 335 milliarder kroner.
Der skal spares 20 milliarder euro på 2012-budgettet og yderligere 25 milliarder euro på budgettet i 2013.
Det kom frem, da Berlusconi fredag eftermiddag mødtes med lokalpolitikere.
En kilde, der deltog i mødet, siger, at Berlusconis krisebudget skal vedtages af regeringen fredag aften, men kilden siger ikke, hvor der skal spares.
Den italienske regeringen sigter på, at der er balance i statsbudgettet i 2013.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker