En pilot fra United Airlines erkender over for en britisk domstol, at han havde drukket for meget, da han satte sig i sædet for at flyve en Boeing 676 fra London til Chicago.
Den 51-årige pilot, Erwin Washington, blev afsløret, da han i november var klar til afgang med 124 passagerer og 11 besætningsmedlemmer om bord. En kollega bemærkede, at han lugtede af alkohol.
Afgangen fra Heathrow lufthavn var "umiddelbart forestående", da politiet troppede op og anholdt ham. I hans udåndingsluft blev der målt 31 mikrogram alkohol per milliliter luft. Den maksimale grænse er 9 mikrogram.
Da han blev anholdt, svarede han: "Det er okay, det er i orden".
Over for den britiske domstol erklærer Washington sig skyldig. Forsvarsadvokaten siger, at piloten angrer sin handling.
Der vil blive afsagt dom den 5. februar. United Airlines har valgt at suspendere piloten, indtil sagen er afsluttet.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker