Berygtet hjerte-spiser klar til handel med Assad
En syrisk oprører, som forleden blev foreviget på et videoklip, hvor han skærer hjertet ud på et offer og spiser det, er villig til at stå til ansvar for sin handling, hvis Syriens præsident, Bashar al-Assad, bliver stillet for en dommer.
Det fortæller manden, kendt som Abu Sakkar, i en ny video, der kom fredag.
- Jeg er klar til at stå til ansvar for mine handlinger på den betingelse, at Bashar og hans Shabbiha-milits bliver stillet for en domstol for de forbrydelser, de har gjort mod vores kvinder og børn, siger Abu Sakkar.
- Jeg sender denne besked til verden: Hvis blodsudgydelserne i Syrien ikke stopper, så vil alle syrere blive som Abu Sakkar.
Konflikten i Syrien har stået på siden 2011, og 70-80.000 menes at have mistet livet.
Den seneste tid synes kampene mellem syriske regeringstropper og oprørsgrupper imidlertid at blive mere og mere rå.
Abu Sakkar er kendt som grundlægger af Farouq-bataljonen i Homs. Videoen viser, hvordan Abu Sakkar skærer kroppen op på en død soldat og tager en bid af hans hjerte.
I fredagens interview fortæller Abu Sakkar, at der på soldatens mobiltelefon lå flere videoklip af soldaten, der var i gang med at voldtage kvinder, brænde kroppe og afskære lemmer på fanger.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde