Bestanden af ulve fordobles i Norge og svinder i Sverige
Ulvene er blevet dobbelt så mange i Norge sammenlignet med forrige vinter. Der er rekordmange hvalpekuld.
Mens Sverige får færre ulve, er bestanden fordoblet i Norge den forgange vinter. Der er også registreret syv hvalpekuld, hvilket er norsk rekord.
I overvågningsperioden er der registreret 65-68 ulve i Norge, mens 25 ulve er registreret på begge sider af grænsen til Sverige.
Forrige vinter blev der kun talt 33-35 ulve, mens 40 blev registreret i grænseområdet, skriver det norske nyhedsbureau NTB.
I Sverige går udviklingen den modsatte vej.
Ifølge en netop fremlagt opgørelse for vinteren 2015-16 var der 340 ulve i Sverige. Det er et fald i bestanden på 20 procent sammenlignet med samme periode sidste år, skriver det svenske nyhedsbureau TT.
Naturlige årsager, som variationer i hvor mange der fødes og dør, kan have en effekt på opgørelsen. Forskellige former for jagt kan også have medført en reduktion i bestanden.
Resultaterne præsenteres i en statusrapport fra Høgskolen i Hedmark og svenske Viltskadecenter om ulve i Skandinavien 2015-16.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde