Betjent frifundet i sag om sort mands død i Baltimore
En betjent fra Baltimore er frifundet i sag om 25-årige Freddie Gray, der sidste år døde i politiets varetægt.
En af de i alt seks politibetjente, som er sigtet i forbindelse med den 25-årige Freddie Grays død i Baltimore i april sidste år, er blevet frifundet i samtlige anklagepunkter.
Det har dommer Barry Williams mandag besluttet ved byretten i Baltimore i delstaten Maryland, rapporterer CNN.
Den afroamerikanske Freddie Gray døde 19. april 2015, efter at han var kommet til skade under en polititransport 12. april.
Han døde som følge af en skade på rygsøjlen, som han ifølge de retsmedicinske undersøgelser pådrog sig under transporten i et salatfad.
Politibetjent Edward Nero var anklaget for overfald, at have udsat Freddie Gray for fare og to tilfælde af embedsmisbrug.
Sagen, der var den seneste, hvor sorte amerikanere tilsyneladende får en ekstra hårdhændet behandling af politiet, førte til demonstrationer og optøjer i Baltimore og flere andre amerikanske byer i dagevis.
Efter mandagens domsafsigelse udsendte Baltimores borgmester, Stephanie Rawlings-Blake, en erklæring, hvori hun appellerer til byens borgere om at forholde sig i ro.
- I tilfælde af uroligheder i byen er vi klar til at reagere, udtaler hun ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Edward Nero forsvarsadvokater har under hele sagen argumenteret for, at Freddie Grays anholdelse var berettiget, og at Nero havde meget lidt med hændelsen at gøre.
Ifølge advokaterne rørte betjenten aldrig Gray, undtagen da han hjalp ham ind i politibilen og forsøgte finde den anholdtes astmainhalator.
Blandt de seks betjente i sagen er der tale om tre hvide mænd, to sorte mænd og en sort kvinde.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde