Bevæbnede mænd brænder skole af i Afghanistan
En pigeskole i Afghanistan er brændt af, og politiet mener, at Taliban-militsfolk står bag. På billedet er afghansk politi på stedet efter et andet mistænkt Taliban-anslag. Selvmordsterrorister sprængte sig selv i døden nær Afghanistans forsvarsministerium i september.
Foto: AP/Rahmat Gul
AP/Rahmat Gul
Taliban mistænkes for at have stukket ild på pigeskolen, der har 500 elever, i det nordlige Afghanistan
En gruppe bevæbnede mænd har brændt en pigeskole af i provinsen Jawzjan i det nordlige Afghanistan, siger lokale embedsmænd ifølge AFP.
Politiet giver Taliban skylden for afbrændingen. Der fandt sted fredag aften.
- De væbnede mænd trængte ind på skolen omkring klokken 22. De tævede vagterne og stak ild på stole, bøger og klasselokaler, siger Reza Ghafoori, talsmand for provinsens guvernør.
- De advarede også om, at pigerne på skolen ikke skal tilbage til undervisning igen, tilføjer talsmanden, der oplyser, at skolen har 500 elever.
Det lokale politi er i gang med at undersøge sagen. Mistanken er rettet mod Taliban.
Dog har ingen endnu taget skylden for afbrændingen.
- Det var Taliban. De har tidligere brændt skoler af her i området, siger Abdul Hafiz Khasheh, vicepolitichef i provinsen.
Taliban ledte Afghanistan fra 1996 til 2001, da en amerikansk-ledet koalition satte den islamisk fundamentalistiske bevægelse fra magten. Under Talibans regime var bevægelsen modstander af undervisning til piger.
Men efter at Taliban blev afsat, begyndte millioner af afghanske piger igen at gå i skole.
Imidlertid har Taliban under de seneste 15 års oprør gentagne gange rettet angreb mod undervisningsfaciliteter, herunder skoler og lærere.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde