Bevæbnede mænd stopper og berøver saudisk prins i Paris
Bevæbnet med Kalasjnikov-geværer har røvere stoppet en saudisk prins' eskorte i Paris, hvor de er stukket af med 250.000 euro (cirka 1,86 millioner kroner) og "følsomme" dokumenter, oplyser fransk politi.
Røveriet skete søndag aften i det nordlige Paris, da eskorten var på vej fra den saudiske ambassade i den franske hovedstad til lufthavnen i Le Bourget, der ligger 12 kilometer fra centrum.
Der blev ikke affyret skud, og ingen er kommet noget til i forbindelse med røveriet, bekræfter politiet.
Vidner fortæller, at en gruppe tungt bevæbnede mænd angreb den sidste bil i eskorten tæt ved Porte de la Chapelle omkring klokken 21 søndag.
Røverne er fortsat på fri fod, og politiet har iværksat en efterforskning.
Rocco Contento fra fransk politi fortæller til tv-kanalen BFM, at røverne optrådte som om de kendte den rute, som eskorten kørte ud af byen.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker