Bevæbnede mænd stormer retsbygning i Pakistan
Bevæbnede mænd stormede mandag ind i en retsbygning i et tætpakket shopping-område i Pakistans hovedstad, Islamabad, og skød vildt omkring sig.
Mindst 11 personer er blevet dræbt, og 30 er såret, beretter politiet til Reuters. En dommer og en politimand skal være blandt de dræbte.
Islamabads politichef, Sikandar Hayat, fortæller til AFP, at byger af skud genlød i den centrale del af byen lige efter klokken 9 lokal tid efterfulgt af to store eksplosioner.
Vidner beskriver stor tumult.
- Omkring klokken 9 omringede cirka 15 bevæbnede mænd retsbygningen. De gik indenfor og begyndte at skyde, siger advokat Murad Ali Shah til AFP.
- Mændene var bevæbnet med Kalasjnikov-geværer og håndgranater, tilføjer han.
Et andet vidne beskriver overfor Reuters, at mændene skød vildt omkring sig.
Dødstallet er blevet bekræftet af flere politikilder og Ayesha Isani, der er talskvinde for Det Pakistanske Institut for Medicin (Pims).
Ifølge Isani er 20 af de sårede blevet bragt til Pims, hvoraf halvdelen er i kritisk tilstand.
Ingen har umiddelbart taget skylden for angrebet, som skete blot to dage, efter at Taliban har erklæret en måneds våbenhvile.
Taliban har gennemført en del angreb rundt omkring i landet de seneste år, men angreb i hovedstaden er forholdsvis sjældne.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker