Biden opfordrer Israel til at droppe retsreform
Biden gik tirsdag lokal tid på græsplænen ved Det Hvide Hus over for at tale med journalister. Foto: Susan Walsh/Ritzau Scanpix
USA's præsident går et skridt videre i kritik af Israels nu udskudte retsform, som har ført til protester.
USA's præsident, Joe Biden, opfordrer Israel til at droppe planerne om en kontroversiel retsreform.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters natten til onsdag dansk tid.
Mandag besluttede Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, at sætte den israelske regerings retsreform på pause.
Indledningsvis opfordrede Det Hvide Hus blot premierministeren til at søge kompromiser om emnet.
Men nu går Biden længere i sine kommentarer.
- Jeg håber, at han går væk fra den, siger Biden ifølge Reuters med henvisning til forslaget om, at den israelske regering skal have større kontrol over udnævnelser til landets højesteret.
Ifølge nyhedsbureauet AFP sagde Biden også, at Israel ikke bør fortsætte "ad denne vej", og at Netanyahu ikke skal forvente en invitation til at besøge Det Hvide Hus i den nærmeste fremtid.
Netanyahu svarede efter Bidens udtalelser med en pressemeddelelse.
- Israel er et selvstændigt land, som træffer beslutninger på baggrund af befolkningens vilje og ikke pres udefra, heriblandt fra de bedste venner, siger han ifølge Reuters.
Beslutningen om at udskyde reformen blev meddelt i kølvandet på det, der bliver beskrevet som en af de mest dramatiske nætter i Israel historie.
Natten til mandag var titusinder på gaden for at demonstrere mod reformen.
Om udviklingen i Israel siger Biden:
- Ligesom mange andre Israel-støtter er jeg meget bekymret, siger præsidenten ifølge AFP.
- Forhåbentlig kan premierministeren (Benjamin Netanyahu, red.) handle på en måde, hvor der kommer et oprigtigt kompromis, men det står endnu ikke klart.
I USA udpeges højesteretsdommere i øvrigt for livstid af præsidenten med godkendelse af Senatet.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned