Bilbombe dræber seks i Syrien
Tre børn er blandt de dræbte i den tyrkiskkontrollerede by Afrin i Syrien. 29 er såret, heraf flere alvorligt.
En bilbombe har lørdag kostet seks mennesker livet - heriblandt tre børn - i byen Afrin i den nordlige del af Syrien, der er kontrolleret af tyrkiske styrker.
Bomben eksploderede i et kvarter af Afrin, hvor der ligger en del værksteder.
Foruden de tre dræbte børn blev to civile og en endnu uidentificeret person dræbt.
29 andre blev såret ved eksplosionen, nogle af dem alvorligt. Dødstallet kan derfor stige.
Det meddeler Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder (Sohr). Det er en regimekritisk organisation, der via et netværk af kilder og aktivister i Syrien følger situationen i det krigshærgede land.
Tyrkiske styrker tog sammen med syriske oprørere, der er støttet af Tyrkiet, kontrol med byen Afrin i 2018. Tidligere var den kontrolleret af kurdiske styrker.
Både Afrin og andre byer i den region, der grænser op mod Tyrkiet, er jævnligt rystet af bombeangreb.
Der er ikke umiddelbart nogen, der har taget skylden for lørdagens bilbombe. Men Tyrkiet har beskyldt kurdiske "terrorister" med bånd til det forbudte kurdiske arbejderparti PKK for at stå bag tidligere angreb.
Konflikten i Syrien har kostet mindst 387.000 mennesker livet og sendt millioner på flugt, siden den begyndte i foråret 2011.
Det, der begyndte som protester mod præsident Bashar al-Assads styre, har siden udviklet sig til en kompleks krig med et utal af aktører.
En af de aktører er Tyrkiet, der har indtaget områder i det nordlige Syrien, der grænser op mod Tyrkiet.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker