Bilbomber og angrebsmænd dræber 25 på hotel i Mogadishu
Et hotel i den somaliske hovedstad, Mogadishu, er lørdag kommet under angreb. Mindst 25 personer er dræbt. Foto: /ritzau/AP/Farah Abdi Warsameh
/ritzau/AP/Farah Abdi Warsameh
Yderligere 30 meldes såret efter angreb mod hotel tæt på præsidentens palads, oplyser politiet i Somalia.
Mindst 25 mennesker blev lørdag dræbt i et angreb mod et hotel i Somalias hovedstad, Mogadishu.
Det skriver nyhedsbureauet dpa.
Ud over de 25 dræbte meldes 30 såret efter angrebet.
To bilbomber blev detoneret ved hotellet, oplyser det lokale politi.
Efter de to eksplosioner stormede bevæbnede mænd hotellet, der bliver benyttet flittigt af regeringens embedsmænd.
Flere end 30 mennesker, deriblandt en minister, blev reddet i en politiaktion, oplyser en talsmand for politiet.
Blandt de dræbte er Abdinasir Mohamed Garane, der er tidligere minister i Somalia. Derudover er en højtstående politikommissær blandt de dræbte, skriver dpa.
Mogadishu blev for to uger siden rystet af en kolossal lastbilbombe, som kostede flere end 350 mennesker livet. Det er det hidtil blodigste angreb i landet.
Al-Shabaab hævder at stå bag angrebet lørdag. Den militante gruppe oplyste umiddelbart efter angrebet, at dens medlemmer stadig var inde på hotellet med skydevåben.
Tidligt søndag morgen er skyderierne på hotellet dog stoppet, skriver dpa.
Al-Shabaab udfører jævnligt angreb i Mogadishu.
Et øjenvidne, Mohamed Dek Haji, som gik forbi hotellet, da bygningen blev angrebet, fortæller, at han så tre bevæbnede mænd i militæruniformer.
De løb hen mod hotellets indgang efter selvmordsbomben.
- Jeg tror, at de var fra al-Shabaab, siger Haji fra en hospitalsseng ifølge AP.
Han slap med lettere skader på skulderen og i hovedet, da han blev ramt af knust glas.
Det er tidligere set, at al-Shabaab har optrådt i militærtøj under angreb flere steder i byen.
Præsident Mohamed Abdullahi Mohamed har besøgt nabolande for at søge støtte til kampen mod al-Shabaab, som har erklæret det politiske styre krig.
En militærstyrke på 22.000 soldater fra Den Afrikanske Union ventes at forlade Somalia ved udgangen af år 2020. Derefter står militæret i Somalia alene med udfordringen.
USA har udtrykt bekymring over, om Somalia kan løfte opgaven på egen hånd.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned