Bilfabriksarbejdere erklærer støtte til Joe Biden som præsident
USA's præsident, Joe Biden (højre), var også med da fagforeningen UAW's præsident; Shawn Fain (venstre), talte i Washington D.C. onsdag. Foto: Saul Loeb/Ritzau Scanpix
Joe Biden stod skulder til skulder med bilfabriksarbejderne og fortjener støtte, siger fagforeningspræsident.
USA's præsident Joe Bidens tur til Detroit for at stå skulder ved skulder med bilfabriksarbejderne i en historisk strejke sidste år ser ud til at have givet politisk pote.
Landets største fagforening for bilfabriksarbejdere, UAW, støtter nemlig nu den demokratiske præsident i at blive genvalgt.
- I stedet for at kritisere vores fagforening stod Joe Biden skulder til skulder med os, siger Shawn Fain, som er præsident for UAW, onsdag i en tale i Washington D.C., USA's forbundshovedstad.
UAW indledte sidste år en historisk stor strejke mod USA's tre største bilproducenter, Ford, Stellantis og General Motors.
Strejken endte med at koste milliarder af dollar for producenterne, men fagforening endte med en rundhåndet lønstigning på 25 procent - et godt stykke over de 15-18 procent, som bilproducenterne spillede ud med i første omgang.
UAW har knap en million medlemmer og er en af USA's største fagforeninger.
Joe Biden blev i forbindelse med strejken den første amerikanske producent til at demonstrere i forbindelse med en strejke.
Rosen til Joe Biden blev umiddelbart efterfulgt af en heftig kritik af præsidentens mest sandsynlige udfordrer til valget i november, USA's forrige præsident, Donald Trump.
- Donald Trump er imod alt, hvad vi som samfund står for, siger Shawn Fain fra talerstolen.
Joe Biden gjorde også en optræden ved arrangementet og fik rampelyset efter Shawn Fain.
- Jeg var så satans stolt af at stå til den demonstration med jer, lyder det fra USA's siddende præsident.
Biden understreger desuden, at Shawn Fain udviste "ekstraordinært lederskab" under UAW-strejken og kalder ham "en leder med rygrad som en ladestok".
Joe Biden er USA's siddende præsident, og selv om der er udfordrere til præsidentposten fra hans eget parti, er det usandsynligt, at de demokratiske vælgere peger på andre end Biden, når partiet skal vælge en præsidentkandidat.
Fra oppositionspartiet Republikanerne er der kun to kandidater tilbage: Donald Trump og tidligere FN-ambassadør, Nikki Haley. Her ligner det mest sandsynlige bud på en præsidentkandidat Donald Trump.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde