Bill Gates blander sig i valgkampen med kæmpebeløb til Kamala Harris
Bill Gates er grundlægger af virksomheden Microsoft, der har gjort ham hovedrig. Han bruger mange af sine penge på velgørenhed. Og nu også på Kamala Harris. (Arkivfoto). Foto: Ludovic Marin/Ritzau Scanpix
Først meldte rigmanden Elon Musk sig som Trump-støtte med store donationer. Nu er en anden af verdens rigeste også på banen. Bill Gates støtter Kamala Harris.
Ritzau RitzauFrank Jørgensen, Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
To af verdens allerrigeste mænd er nu med på hver side af den amerikanske valgkamp.
Elon Musk, manden med Tesla og rumraketterne i SpaceX, har i et stykke tid støttet den republikanske kandidat, tidligere præsident Donald Trump.
Tilbage i juli oprettede han fonden America PAC, der har til formål at støtte Trump. Indtil nu har Musk af egen lomme støttet fonden med mindst 75 millioner dollar, skriver BBC.
Det er 517 millioner kroner.
Der er imidlertid også kommet store beløb ned i Demokraternes kampagne.
Annonce
New York Times skriver, at Bill Gates, en anden af de rigtig rige amerikanere, har doneret 50 millioner dollar til den demokratiske kandidat, vicepræsident Kamala Harris.
New York Times har talt med tre kilder, der fortæller, at pengene er doneret til fonden Future Forward.
Den har en gren, der kaldes Future Forward USA Action. Her kan man anonymt donere penge, som går til den demokratiske valgkamp.
Bill Gates er blevet en af USA's mest velhavende mænd på softwaregiganten Microsoft, som han var med til at grundlægge tilbage i 1975.
Han har i årtier holdt sig på sidelinjen af politik, skriver New York Times.
Men han har dog haft et godt forhold til præsident Joe Biden og hans administration, som Bill Gates har rost for klimapolitikken.
I de senere år har Gates sammen med sin nu tidligere kone, Melinda Gates, brugt mange af deres penge på velgørenhed.
De har støttet fonde og organisationer, der arbejder på at udrydde sygdomme i verden.
Elon Musk hjælper her Donald Trump med at føre valgkamp i Pennsylvania den 5. oktober. Han bruger en del af alle de penge, han tjener på at sælge Tesla-biler, på at forsøge at få Trump ind i Det Hvide Hus. Foto: Carlos Barria/Reuters
Avisen har talt med kilder nær Bill Gates. De fortæller, at han nu er bekymret for, hvad en Donald Trump-administration vil gøre ved områder som familieplanlægning, området for kunstig befrugtning og retten til abort, og bekæmpelse af sygdomme globalt.
Annonce
Så derfor har han kastet sine gyldne æg i Demokraternes kurv.
I en erklæring til avisen kommenterer Bill Gates ikke direkte donationen. Men han siger:
- Jeg støtter kandidater, der klart går ind for at forbedre sundhed, reducere fattigdom og bekæmpe klimaforandringer i USA og rundt om i verden.
- Jeg har en lang historie med at samarbejde med ledere fra begge sider af det politiske spektrum. Men dette valg er anderledes med hidtil uset betydning for amerikanere og for de mest sårbare mennesker rundt om på kloden.
Så noget har ændret sig for Gates, der ifølge avisen holdt sig ude af politik for lettere at kunne samarbejde med såvel demokratiske som republikanske administrationer.
Tilbage i 2019 forklarede han sig:
Donald Trump (tv.) og Kamala Harris (th.) bruger styrtende med penge på at føre valgkamp. De har nogle af verdens rigeste mænd i ryggen til at hjælpe med regningen. (Arkivfoto). Foto: Uncredited/Ritzau Scanpix
- Nogle gange har jeg haft lyst til det, og der er andre, som vælger at gøre det. Men jeg ønsker bare ikke at gribe fat i så stor en megafon.
Musk og Gates er ikke de eneste økonomisk velpolstrede amerikanere, som støtter enten Trump eller Harris.
Men mange af andre rige ser til fra sidelinjen uden at blande deres formuer direkte ind i valget med donationer.
Magasinet Forbes har set nærmere på, hvem de to kandidater får støtte fra, også selv om det mest er moralsk støtte.
Annonce
Ifølge Forbes har 81 milliardærer i USA udtrykt støtte til Kamala Harris. 50 støtter Donald Trump.
/ritzau/
Elon Musk og Bill Gates
* 53-årige Elon Musk støtter republikaneren Donald Trump.
- Musk har tjent sin formue på blandt andet Tesla-biler og rumfartsvirksomheden SpaceX.
- Han har doneret mindst 75 millioner dollar til Trumps valgkamp. Det er 517 millioner kroner.
- Onsdag den 23. oktober var han nummer et på magasinet Forbes' liste over verdens rigeste.
- Hans formue er ifølge Forbes 245,9 milliarder dollar, 1697 milliarder kroner.
* 68-årige Bill Gates støtter demokraten Kamala Harris.
- Gates har tjent sine penge på softwarevirksomheden Microsoft, som han var med til at etablere i 1975.
- Han har doneret 50 millioner dollar til Kamala Harris' valgkamp. Det er 345 millioner kroner.
- Onsdag den 23. oktober var han nummer 14 på magasinet Forbes' liste over verdens rigeste.
- Hans formue er ifølge Forbes 105,6 milliarder dollar, 728,64 milliarder kroner.
Seneste artikler
Tom og lokalsamfundet sendte en redningskrans og fik et nyt hus tilbage
Kontrol udløste adskillige sigtelser
Vandet var populært hos årets studenter
NFH-træner ser muligheder for at gå videre
Ulovligt hotel: Kommunen fandt 52 sengepladser i enfamiliehus
Mest læste artikler
Seneste prognose varsler knap så høje temperaturer på LF
Politiet undersøger mistænkelige dødsfald på Falster
Ny restaurantejer: - Der skal være noget for enhver smag
Chokeret nabo: - Det er sgu underligt i sådan en lille by
Medie: Lollik savnet efter kæntring