Billede af Trump med næven løftet kan købes som T-shirt efter skyderi

Donald Trump, som er kandidat til at blive USA's næste præsident, blev natten til søndag dansk tid ramt af skud. Allerede dagen derpå er T-shirts i omløb med billeder fra det formodede attentatforsøg. Foto: Evan Vucci/Ritzau Scanpix

Amerikanere kan dagen efter attentatforsøg både købe T-shirts hos Trump-støtter og i kinesiske webshops.

Offentliggjort Sidst opdateret

Flere har tilsyneladende allerede udnyttet billederne af den tidligere amerikanske præsident Donald Trump efter et attentatforsøg natten til søndag dansk tid.

Ifølge mediet Politico bliver der flere steder på internettet solgt T-shirts med et billede, hvor Trump med blod i ansigtet løfter en knyttet næve.

I baggrunden af billedet ses også det amerikanske flag.

En af sælgerne er de konservative influencere The Hodgetwins. På det sociale medie X lover de ifølge Politico, at overskuddet vil gå til Trumps kampagne.

Ifølge et lokalmedie fra delstaten Florida, Fox 13 Tampa Bay, sælger forretningsmanden Dave Portnoy også lignende T-shirts.

Den viser ifølge et opslag på X billedet og teksten "hvis du sigter efter kongen, har du bare ikke at ramme forbi".

I USA er Portnoy mest kendt som stifteren af internetsiden Barstool Sports, som især beskæftiger sig med sport og populærkultur.

Ifølge Politico er tendensen også nået til Kina, hvor man kan købe trøjer i flere kinesiske onlinebutikker.

Det er ikke kun online, at man kan købe T-shirts og andre produkter, som refererer til skyderiet.

WDBJ, som er en lokalradio i delstaten Virginia, har talt med ejeren af The Trump Store - Trump-butikken - som ligger i byen Boones Mill i Virginia.

Ejeren Whitey Taylor fortæller til mediet, at han forventer nye varer med ordene "Skudsikker: Trump 2024" allerede mandag.

Ifølge mediet var der også et sted mellem 60 og 70 kunder, som lagde vejen forbi butikken lørdag aften amerikansk tid.

Den tidligere amerikanske præsident Donald Trump blev ramt af et skud på øret ved et vælgermøde i delstaten Pennsylvania natten til søndag dansk tid.

En blandt publikum og den formodede gerningsmand mistede livet.

Det amerikanske forbundspoliti FBI har oplyst, at man efterforsker sagen som et attentatforsøg, men har ikke oplyst nærmere om et formodet motiv.

/ritzau/