Billeder viser nye nedbrændinger af rohingya-landsbyer
Flere end 421.000 rohingyaer er flygtet fra Myanmar til nabolandet Bangladesh siden 25. august. Foto: /ritzau/AP/Dar Yasin/arkiv
/ritzau/AP/Dar Yasin/arkiv
Myanmars leder har fordømt volden i Rakhine. Men nedbrændingerne af landsbyer fortsætter, siger Amnesty.
Nedbrændingerne af rohingya-landsbyer i delstaten Rakhine i Myanmar fortsætter.
Det viser videoer og satellitbilleder fra så sent som fredag eftermiddag. Det oplyser Amnesty International i en pressemeddelelse.
Den nye dokumentation kommer, få dage efter at Myanmars leder, Aung San Suu Kyi, holdt en tv-tale for nationen om den eskalerende krise i landet.
Her fordømte hun volden i Rakhine, som størstedelen af de 421.000 rohingyaer, der er ankommet til nabolandet Bangladesh siden 25. august, er flygtet fra.
- Vi bestræber os på at genoprette fred og stabilitet og retssikkerhed i hele staten, sagde Aung San Suu Kyi tirsdag ifølge nyhedsbureauet Reuters.
De seneste uroligheder mellem landets magtfulde militær og rohingyaerne brød ud 25. august, da rohingya-oprørsgruppen Arakan Rohingya Salvation Army (Arsa) angreb politi og militær.
Det fik militæret til at lancere en modoffensiv, der har efterladt rohingya-landsbyer tomme og flygtningelejre i Bangladesh stuvende fulde.
I sin tale kom Suu Kyi dog ikke med en løsning på situationen, og hun klandrede ikke landets hær for rohingyaernes flugt.
Selv kalder hæren indsatsen i Rakhine for "en rydningsoperation", mens FN har kaldt det "et skoleeksempel på etnisk udrensning".
Ifølge Amnesty International fortæller lokale kilder i det nordlige Rakhine, at nedbrændingerne af landsbyer er startet af medlemmer af Myanmars sikkerhedsstyrker og lokale selvtægtsmænd.
- Disse fældende beviser fra både landjorden og rummet er en lussing til Aung San Suu Kyis påstand til verden om, at det, som hun kaldte "militære rydningsoperationer" i Rakhine-staten, sluttede 5. september, udtaler Tirana Hassan, krisedirektør i Amnesty International, fredag.
- Her næsten tre uger senere kan vi se, at der ikke er sket nogen opblødning i volden mod rohingyaerne i den nordlige stat Rakhine. Rohingyaernes hjem og landsbyer bliver fortsat brændt ned, tilføjer hun.
Rohingya-muslimerne betragtes trods flere generationer i det overvejende buddhistiske Myanmar af mange som illegale indvandrere.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde