Bin laden truer med drab på franskmænd

Hvis Frankrig fortsætter med at have tropper i Afghanistan, så er det det samme som at give grønt lys for drab på franskmænd, der er bortført af al-Qaeda.

Sådan lyder truslen fra terrornetværkets leder, Osama bin Laden, på en lydoptagelse frigivet fredag.

Meldingen fra bin Laden kommer samme dag, som formanden for udenrigsudvalget i det franske parlament opfordrer til fransk tilbagetrækning fra Afghanistan. Uden at der dog synes at være sammenhæng med udtalelserne fra bin Laden.

- Jeg er sikker på, at den gradvise tilbagetrækning fra Afghanistan skal foregå hurtigere og jeg tror, det vil forstærke presset på de afghanske myndigheder, siger Axel Poniatowski, der også er ledende medlem af præsident Nicolas Sarkozys regeringsparti UMP.

Hans opfordring gælder i øvrigt også andre lande med soldater i Afghanistan.

Poniatowski er især utilfreds med, at den afghanske præsident, Hamid Karzai, i denne uge udsatte den første samling af det parlamentet, der blev valgt den 18. september.

- Udsættelsen er et dårligt tegn for demokratiet, siger Axel Poniatowski.

Karzai gav ordre om udsættelsen, efter at en domstol bad om mere tid til at undersøge anklager om valgsvindel under parlamentsvalget i september.

3500 franske soldater deltager i den USA-ledede sikkerhedsstyrke i Afghanistan, men tilstedeværelse er dybt upopulær hos franskmændene. Flere end 50 franske soldater har mistet livet siden 2001.

Truslen fra bin Laden om at dræbe franskmænd er særligt rettet mod to franske journalister, der blev taget som gidsler i Afghanistan i december 2009 sammen med tre afghanske kolleger. Bin Laden er to gange tidligere komme med lignende udtalelser.

/ritzau/Reuters

Fransk toppolitiker vi have Frankrig ud af Afghanistan. Bin laden truer med drab på franske gidsler.

Offentliggjort Sidst opdateret