Bin Ladens eks-kok får 14 års fængsel

Terrorlederen Osama Bin Ladens tidligere kok er blevet idømt 14 års fængsel ved en militærdomstol på den amerikanske base Guantanamo.

Den 51-årige Ibrahim Qosi er den første fange, der blevet dømt ved Guantanamo basens militærdomstol, siden præsident Barack Obama blev indsat som præsident med løftet om at lukke det kontroversielle fængsel for mistænkte terrorister.

Den 10 medlemmer store jury brugt lidt over en time til at drøfte dommen. Den skal nu godkendes af det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon.

Qosi erklærede sig i juli skyldig i at yde materiel støtte til terrorisme.

Samtidig med erklæringen har Qosi udfærdiget en aftale med de amerikanske myndigheder om, hvor lang tid af sin straf, han skal sidde i fængsel. Detaljerne for aftalen er ikke blevet offentliggjort.

/ritzau/AFP

En amerikansk militærdomstol på den amerikanske base i Guantanamo Bay har dømt Osama Bin Ladens tidligere kok, Ibrahim al-Qosi, til 14 år bag tremmer.

Offentliggjort Sidst opdateret