Musik kan måske ikke ændre verden, men musikere kan tilsyneladende være med til at omstøde politiske beslutninger.
Den islandske sangerinde Bjørk har længe ført an i en offentligt kamp om retten til den geotermiske energi i Islands undergrund.
Hun har agressivt kritiseret den islandske regering for at have solgt den hjemlige energiproducent HS Orka til canadiske Magma Energy.
Nu ser det ud til, at Islands miljøminister, Svandis Svavarsdottir, vil søge forhandlinger om at købe Orka tilbage fra Magma.
- Næste skridt er at indlede forhandlinger med Magma Energy for at realisere dette, siger hun til Islands statslige radio.
En parlamentskomité godkendte sidste år salget af Orka til Magma, men det fremkaldte hurtigt offentlig opposition.
Bjørk, der er kendt for sin politiske aktivisme, har sagt, at islændingene skal have lov til at bestemme over deres egen undergrund, og at en folkeafstemning derfor skal afgøre, om naturressourcer kan privatiseres.
Magma siger, at købet af Orka er fundet juridiske bindende i tre forskellige undersøgelser, og at alt kører som normalt på kraftværket.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde