Blodet flyder ved USA's Tunis-ambassade

Foto: Zoubeir Souissi /Scanpix

Tre mennesker meldes fredag aften dræbt og andre 28 såret under sammenstød ved USA's ambassade i Tunis, hovedstaden i Tunesien.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det citerer officielle medier landets sundhedsministerium for at sige.

Optøjerne er opstået, fordi vrede demonstranter har protesteret mod en film, der er lavet af en amerikaner, og som er kritisk over for islam og profeten Muhammed.

Tidligere fredag satte demonstranter ifølge nyhedsbureauet Reuters ild til en amerikansk skole i byen.

Skolen var lukket, da branden opstod, oplyser Reuters.

Øjenvidner fortalte også tidligere, at det var lykkedes demonstranter at kravle over muren til ambassaden, og at der blev kastet med sten mod bygningen.

Flere træer blev også sat i brand.

Politiet affyrede varselsskud og tåregas for at holde demonstranterne på afstand.

Formentlig er der tale om salafister, rettroende islamister, der vil protestere mod en dilettantisk amerikansk film, der beskriver profeten Muhammed som krigerisk og homofobisk.

Salafisterne er i de seneste måneder dukket op ved kulturarrangementer og biografer i Tunesien, hvor de har angrebet folk, som de beskriver som vantro.

/ritzau/AFP