Mindst 24 personer er dræbt og endnu flere såret efter en serie bombesprængninger i byen Kano i det nordlige Nigeria, der i flere uger har været præget af sekterisk vold.
Det siger lokale øjenvidner til nyhedsbureauet AFP.
Den militante islamistiske gruppe Boko Haram har taget skylden for angrebet, og myndighederne i Kano har indført et udgangsforbud i 24 timer.
- Der var panik, da ild og røg steg op fra de ramte bygninger. Folk var bange, siger et øjenvidne ifølge britiske BBC.
Offentlige bygninger og institutioner var målet for angrebet. Fire politistationer, paskontorer og en bygning, hvor byens efterretningstjeneste holder til, blev ramt af bomberne.
Boko Harem, der betyder "vestlig uddannelse er forbudt", har stået bag adskillige angreb i det nordlige Nigeria de seneste måneder. De fleste har været rettet mod kristne grupper i området. Gruppen ønsker at indføre sharialove og forbyde vestlig indflydelse.
Urolighederne fortsatte tidlig lørdag, da to bomber eksploderede i den sydlige by Yenagoa, præsident Goodluck Jonathans hjemby. Her kom ingen til skade, og de materielle ødelæggelser er begrænsede, siger den lokale guvernør.
De blodige uroligheder i den nordlige del af Afrikas folkerigeste land har skabt frygt i udlandet for, at landets olieproduktion kan komme i fare.
Hidtil er olieeksporten dog ikke berørt af konflikten i nord. Men Goodluck Jonathan og hans regering er under stærkt pres for at få stoppet volden og Boko Haram.
Nigeria har i de seneste to uger også været ramt af uroligheder på arbejdsmarkedet. Fagforeninger har strejket for at få regeringen til at genindføre tilskud til brændstof, som blev fjernet fra nytår for at rette op på landets økonomi.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet