Det mener et bredt flertal af EU's 27 medlemslande, der fredag er nået til enighed om de overordnede rammer for det såkaldte direktiv om retten til adgang til advokatbistand.
Danmark skal ikke implementere reglerne på grund af det danske retsforbehold, men det kommer alligevel til at få en væsentlig betydning for danskerne, mener justitsminister Morten Bødskov (S), der har ledet fredagens justitsministermøde i Luxembourg.
- Det er en rigtig god aftale, siger Morten Bødskov.
- Der bliver givet en håndsrækning. Hvis man krydser den danske grænse og kører ned igennem Europa, så er der nogle minimumrettigheder for advokatbistand, og der er også minimumrettigheder for information om den situation, man er kommet i, siger han.
Aftalen betyder også, at europæerne vil få mulighed for at kontakte en tredjemand som eksempelvis et familiemedlem eller sit hjemlands ambassade.
Men reglerne kommer omvendt ikke til at gælde for en tyskere eller andre EU-borgere, der rejser på ferie i Danmark, på grund af det danske forbehold på retsområdet.
- Det er jeg da helt sikker på, at der er mange af dem, der vil synes er underligt, og det udstiller jo bare det danske forbehold, siger Morten Bødskov.
Han mener samtidig, at det har svækket Danmark ved forhandlingsbordet.
- Vi har fra dansk side kæmpet for et så højt beskyttelsesniveau som muligt for borgerne, men vores forbehold viser sig at være i vejen for, at vi kan bidrage rigtigt og bedre til det, lyder det fra Morten Bødskov.
Der udestår nu forhandlinger med EU-Parlamentet, før reglerne vil kunne træde i kraft.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned