Bolivias præsident nationaliserer spanske elværker

Bolivias præsident, Evo Morales, erklærer, at han har besluttet at nationalisere en række af landets elværker, der ejes af det spanske selskab Iberdrola.

Offentliggjort Sidst opdateret

Morales har udstedt et dekret, der medfører, at staten overtager elværkerne Electropaz og Elfeo, der er placeret henholdsvis i hovedstaden La Paz og den nærliggende by Oruro.

Lørdag rykkede politi og soldater derfor ind i selskabets kontorer for at sikre overtagelsen.

Begrundelsen for nationaliseringen er ifølge Morales, at Iberdrola har opkrævet mere for elforbruget i landdistrikterne end i byerne, og at forsyningen samtidig har været ustabil.

- Vi er tvunget til at tage denne foranstaltning, så priserne bliver ensartede, og så forsyningen bliver af samme kvalitet på landet som i byerne, siger præsidenten.

Det er ikke første gang, at Evo Morales har nationaliseret udenlandske selskaber.

For to år siden overtog hans venstreorienterede regering fire elselskaber, herunder et selskab ejet af GDF Suez og det britiske selskab Rurelec.

Og så sent som i maj i år sendte den bolivianske regering soldater ind for at overtage det spanske elselskab Red Eléctricas hovedkontor i landet og nationalisere selskabet.

Den spanske stat ejer 20 procent af Red Eléctrica og var derfor rasende over Morales' beslutning. Præsidentens begrundede imidlertid overtagelsen med, at selskabet ikke havde investeret nok i elnettet i Bolivia.

Morales er et fremtrædende medlem i gruppen af venstreorienterede sydamerikanske præsidenter anført af den nu alvorligt kræftsyge Hugo Chavez fra Venezuela.

Siden han kom til magten i januar 2006 har Evo Morales også nationaliseret flere olieraffinaderier og teleselskaber.

/ritzau/AFP