Bolsonaros præsidentperiode

Offentliggjort Sidst opdateret

* Jair Bolsonaro blev i 2018 Brasiliens første præsident fra den yderste højrefløj i over 30. 

* Han har lempet Brasiliens våbenlov betydeligt og gjort det nemmere for civile at købe våben. 4,4 millioner af Brasiliens 212 millioner indbyggere er registreret som våbenejere.

* Bolsonaro går ind for massiv udnyttelse og industrialisering af Amazonas. I hans fireårige regeringstid er ødelæggelsen af Brasiliens del af Amazonas steget med 75 procent sammenlignet med sidste årti. 

* Han afviste covid-19 som værende en lille influenza og ignorerede WHO's anbefalinger. Derudover afviste han også nedlukninger og brugen af masker. 

* Bolsonaro har i løbet af sin periode fyret to direktører i det offentlige olieselskab Petrobras samt en energiminister over uenigheder i forbindelse med stigende brændstofpriser.

Kilde: AFP.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu