Bombardement af Kherson tager til og sender igen civile på flugt

En mor sørger over tabet af sin datter, der mistede livet under russiske bombardementer af Kherson 23. december. Foto: Dimitar Dilkoff/Ritzau Scanpix

Bombardementer hele dagen lang er for uhyggeligt for Elena og hendes tre døtre, der ikke tør være i Kherson længere. Over 400 personer er flygtet på få dage.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det blev set som et af de mest markante russiske nederlag under krigen, da ukrainske styrker i midten af november genvandt kontrollen over storbyen Kherson.

Russiske styrker blev tvunget ud af byen i det sydlige Ukraine, men russerne har tilsyneladende ikke opgivet Kherson endnu.

I hvert fald regner det i disse dage med raketter, granater og missiler over byen.

I en periode på 24 timer fra tirsdag til tidligt onsdag affyrede russiske styrker 33 raketter mod civile mål i Kherson, melder det ukrainske militær ifølge Reuters.

Generelt tager kampene i området til. Russiske styrker angriber befolkede områder nær Kherson med mortergranater og artilleri, siger det ukrainske militær.

Og selve byen Kherson er altså udsat for omfattende bombardementer for tiden.

BBC rapporterer, at over 400 personer har forladt byen siden juleaftensdag på grund af de intensiverede angreb.

Blandt dem er Elena og hendes tre døtre.

- Tidligere bombarderede de os syv til ti gange om dagen. Nu er det 70-80 gange hele dagen lang. Det er for uhyggeligt.

- Jeg elsker Ukraine og min kære by. Men vi er nødt til at tage afsted, siger hun til BBC.

Elena og hendes døtre flygter ligesom mange andre via tog. En evakueringsmulighed, som den ukrainske regering har fået i stand.

Hundredvis af andre forlader byen på egen hånd i deres biler. Bilkøerne ud af Kherson bliver længere og længere, rapporterer BBC.

I en af bilerne sider Iryna Antonenko, som får tårer i øjnene, da BBC's udsendte taler med hende.

- Vi kan ikke klare det længere. Bombardementerne er så intense. Vi er blevet så længe, fordi vi troede, at det ville gå over, og at vi ville være heldige, siger hun.

En tilskadekommen mand står på gaden i Kherson efter russiske bombardementer af byen juleaftensdag. Foto: Dimitar Dilkoff/Ritzau Scanpix

Hun fortæller, at hun og familien besluttede sig for at flygte, efter at et hus lige ved siden af deres blev ramt under et bombardement.

Det er ikke kun i Kherson, at kampene tager til i intensitet. Generelt sender Rusland flere kampvogne og pansrede køretøjer til frontlinjen, der dog ikke har flyttet sig synderligt, siger den ukrainske militæranalytiker Oleh Zjdanov.

- Der har været meget små ændringer i forhold til frontlinjen. Men presset fra fjenden er taget til. Både hvad angår antallet af mænd og typen og kvantiteten af udstyr, siger han til Reuters.

Nogle af de hårdeste kampe finder sted ved byen Bakhmut i det østlige Ukraine. Russiske styrker har i månedsvis forsøgt at indtage den strategisk vigtige by. Og den ligger nu i ruiner.

Murbrokker ligger spredt i byen, og de fleste bygninger er uden vinduer. De er sprængt i stykker, rapporterer Reuters, der har besøgt byen, som før krigen var hjem for omkring 70.000 mennesker.

73-årige Pilaheja, der bor tæt på byen, siger, at hun for længst er blevet vant til de "konstante eksplosioner".

Den ti måneder lange krig fortsætter næste år, og i Ukraine er forberedelser i fuld gang, siger den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj.

Brandfolk forsøger at få styr på en brand i en butik i Kherson efter russiske bombardementer 24. december. Siden juleaftensdag er over 400 personer flygtet fra Kherson. Foto: Dimitar Dilkoff/Ritzau Scanpix

- Vi fortsætter med at forberede de væbnede styrker og Ukraines sikkerhed til næste år.

- Det bliver et afgørende år. Vi forstår risiciene ved vinter. Vi ved, hvad der skal gøres til foråret.

/ritzau/

Kort om Kherson

* Byen Kherson ligger i det sydlige Ukraine på den vestlige side af floden Dnipro.

* Inden Ruslands angreb på Ukraine den 24. februar 2022 havde Kherson anslået 280.000-290.000 indbyggere.

* Byen blev grundlagt i 1778 som et fort. Fire år tidligere havde Rusland annekteret området.

* I 1803 blev Kherson hovedstad i provinsen af samme navn.

* Rusland opbyggede en industri i byen og provinsen. Bryggerier, skibsværfter og landbrug.

* I 1922 opstod Sovjetunionen, som både Rusland og Ukraine var en del af. Sovjetunionen kollapsede og blev opløst i 1991. Kherson blev en del af republikken Ukraine.

* Da Rusland angreb Ukraine, var Kherson skueplads for hårde kampe. Det var den første større ukrainske by, som Rusland erobrede.

* Rusland har formelt annekteret Kherson-provinsen, men efter hårdt militært pres blev Rusland tvunget ud af byen Kherson i november. Den 11. november rykkede Ukraines hær ind i byen.

Kilde: Britannica, AFP og Reuters.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu