Bombe dræber mindst 11 personer i Syrien

Volden fortsætter i Syrien med uformindsket styrke. Lørdag formiddag blev mindst 11 fanger dræbt i en bus under en transport mellem byerne Idlib og Mastumeh i den nordlige del af landet.

Det siger menneskeretsgruppen Syrian Observatory for Human Rights, der har overvåget den ny 10 måneder lange opstand mod præsident Bashar al-Assad.

- 11 fanger omkom, da en eksplosion ramte en fængselsbus, siger gruppens talsmand Rami Rahman.

Hvem, der står bag bomben, er ikke oplyst.

Drabene kommer samtidig med, at Den Arabiske Liga overvejer, om ligaens observatørmission i Syrien skal fortsætte.

Kilder ved ligaens hovedkvarter i Kairo i Egypten siger, at missionen sandsynligvis fortsætter, selv om den første del af missionen blev noget af en fiasko.

165 observatører var i Syrien i et par uger efter jul. Men de fik ikke lov til at bevæge sig frit rundt i landet og komme ud i de byer, hvor demonstrationerne mod Assad har været mest blodige.

Der er planen, at observatørerne skal aflægge rapport for ligaens udenrigsministre i Kairo lørdag, hvorefter ligaen søndag vil beslutte, om missionen skal fortsætte.

Den syriske oppositionsgruppe Syriens Nationalråd har også sendt repræsentanter til Kairo. Den siger, at ligaens mission mislykkedes. I stedet ønsker rådet, at FN griber ind i konflikten for at stoppe de syriske sikkerhedsstyrkers overgreb på civile demonstranter.

Sent fredag kom det frem, at USA overvejer at lukke sin ambassade i Damaskus på grund af frygt for de ansattes sikkerhed.

FN vurderer, at over 5000 mennesker, de fleste civile, har mistet livet under opstanden mod Assad.

/ritzau/Reuters

En vejsidebombe dræber mindst 11 fanger i en bus i den nord-syriske syriske by Idlib, siger menneskeretsgruppe

Offentliggjort Sidst opdateret