Bombe dræber mindst 23 på pakistansk grøntmarked
Foto: Aamir Qureshi /Scanpix
Aamir Qureshi /Scanpix
Mindst 23 personer er omkommet efter en eksplosion nær den pakistanske hovedstad, Islamabad, onsdag morgen.
39 andre blev såret af bomben, der sprang på et frugt- og grøntmarked i morgentimerne i byen Rawalpindi, hvor massevis af mennesker var kommet for at handle.
Bomben var blevet gemt i en kasse med guavafrugt og detonerede midt i morgenmylderet, lyder det fra politiet.
Rawalpindi, hvis forstæder når helt til hovedstaden, er hjemsted for det magtfulde pakistanske militærhovedkvarter. Bomben eksploderede dog langt fra militærbygningerne, og motivet er uklart. Endnu har ingen taget skylden for eksplosionen.
Pakistan holder i øjeblikket fredssamtaler med den pakistanske gren af Taliban. Der er indgået våbenhvile indtil 10. april, men massevis af andre militante grupper opererer i landet.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde