Bombemænd dræbt i Pakistan: Eksploderede for tidligt
To separate eksplosioner dræbte sent lørdag fire mennesker og sårede syv andre i den pakistanske havneby Karachi, lyder det fra politiet.
Målet for den første bombe var en regeringsrepræsentant i byens Eesa Nagri-område. Repræsentanten og flere andre blev såret.
- Bomben var åbenbart gemt i en motorcykel. En politibetjent er blevet dræbt, og syv personer er såret. Tilstanden hos nogle af dem er kritisk, siger polititalsmand Nasir Lodhi.
Den anden bombe eksploderede få minutter senere. Tre personer i et hus i byens Patel Parra-område blev dræbt.
De tre personer var angiveligt ved at fremstille bomben, da den eksploderede, lyder det fra politiet. De var alle dræbt på stedet.
- De foreløbige oplysninger viser, at de var i gang med lave en bombe, der sprang før tid, siger talsmand Safdar Mashwani.
Karachi, der har 18 millioner indbyggere, er ofte hjemsted for drab og kidnapninger, samtidig har byen i årevis været plaget af etnisk, sekterisk og politisk vold.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde