Brande løber løbsk i Grækenland
De græske myndigheder har slået storalarm i den nordlige del af landet, hvor skovbrande på anden dag er ude af kontrol.
Kraftige vinde giver flammerne næring og besværliggør arbejdet med at slukke brandene, som raser nær byen Lefkimi i det nordøstlige Grækenland.
Brandene begyndte onsdag og bredte sig hurtigt til landsbyerne Melia og Kila, hvor indbyggerne er evakueret.
Også hundredvis af udlændinge i en studenter-ferielejr er evakueret.
Regeringen i Athen har bedt EU om hjælp, og Spanien har bebudet, at to brandslukningsfly er på vej fra Spanien til Grækenland.
I øjeblikket har grækerne indsat 4 brandslukningsfly, 2 helikoptere og 15 brandbiler i arbejdet på at slukke brandene.
200 brandfolk og soldater arbejde også på stedet, og myndighederne har indkaldt forstærkninger fra andre dele af landet.
Grækenland rammes ofte af skovbrande i de varme og tørre sommermåneder.
/ritzau/dpa
Brandfolk kæmper med at få kontrol over skovbrande i Grækenland, hvor brandene også vandbombes fra luften.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned