Branden ved Heathrow Lufthavn meldes under kontrol

Brandmænd i færd med at slukke ilden ved North Hyde transformerstation, der har forårsaget lukningen af Heathrow lufthavn. Foto: Kirsty Wigglesworth/Ritzau Scanpix

Branden, der har lukket en af verdens travleste lufthavne, er under kontrol, siger britiske brandmyndigheder.

Offentliggjort Sidst opdateret

Branden, der fredag har lukket Heathrow Lufthavn, er under kontrol.

Det oplyser Londons brandmyndigheder ifølge AFP.

Ifølge Londons brandvæsens assisterende kommissær Pat Goulbourne, er det "lykkedes at inddæmme branden og forhindre yderligere spredning".

Den britiske energiminister, Ed Miliband, har ligeledes understreget, at der ikke er noget, der tyder på, at der har været noget kriminelt bag branden.

Det siger ministeren til LBC Radio, skriver Reuters.

Lufthavnen i Heathrow er blevet lukket, efter at der er udbrudt brand i en transformerstation i nærheden af lufthavnsområdet.

Branden har ført til betydelige strømafbrydelser i lufthavnen, der er en af verdens travleste.

Lufthavnens reservestrømsystem er ligeledes blevet slået ud på grund af branden, siger den britiske energiminister ifølge Reuters.

Af hensyn til sikkerheden for både passagerer og lufthavnens ansatte har man valgt foreløbigt at holde den britiske lufthavn lukket indtil fredag midnat.

Passagerer bør under ingen omstændigheder tage til lufthavnen, advarer Heathrow Lufthavn.

/ritzau/