Brandmandsmorder: Jeg er vild med at dræbe folk

Den 62-årige mand, der skød og dræbte to brandmænd i et bagholdsangreb i byen Webster i den amerikanske delstat New York juleaftensdag, skriver i et brev, at han elsker at dræbe folk, lyder det fra politiet.

Offentliggjort Sidst opdateret

Myndighederne siger også, at der er fundet ligrester i huset, hvor William Spengler havde tændt den ild, som skulle lokke brandmænd til stedet. Da brandmændene nåede frem, lå Spengler klar til at skyde mod dem.

- Jeg skal gøre klar til at se, hvor meget af nabolaget jeg kan brænde ned og gøre, hvad jeg bedst kan lide - at dræbe folk, skriver han i brevet ifølge Gerald Pickering, politichef i byen Webster.

Politichefen fortæller, at ordensmagten fandt brevet efter skyderiet. Det er skrevet på maskine og er et par sider langt. Brevet i dets fulde længde vil ikke blive offentliggjort på nuværende tidspunkt.

Samtidig har politiet fundet rester af et lig i huset. Politiet mener, at der er tale om drabsmandens søster, der boede sammen med ham. Hun har været savnet siden episoden, hvor gerningsmanden endte med at tage sit eget liv.

To andre brandmænd blev ramt af Spenglers skud, og de har begge "alvorlige skader" og har gennemgået operationer, lyder det fra Pickering. En anden såret brandmand er blevet udskrevet fra hospitalet.

I Spenglers hjem har politiet samtidig fundet et sandt våbenarsenal. Blandt andet havde han en .38 kaliber revolver, en shotgun og en halvautomatisk riffel som den, der blev brugt i skolemassakren i Newtown for nylig.

- Det var et klart et bagholdsangreb mod brandmændene, siger Pickering.

- I bund og grund var det en krigsmission, tilføjer han.

Spengler har tidligere afsonet en dom på 17 års fængsel for at havde tæsket sin bedstemor til døde i 1980.

Skyderiet i Webster kommer på et tidspunkt, hvor våbendebatten raser i USA på grund af nedskydningen af 20 små børn på en skole i Newtown, hvor også seks voksne ansatte mistede livet.

/ritzau/AFP