Den brasilianske præsident, Luiz Inacio Lula, ser meget gerne, at hans amerikanske kollega, Barack Obama, deltager ved klimatopmødet i København i december.
De to præsidenter skal mødes inden for den nærmeste fremtid, og her vil Lulu opfordre Obama til at komme til København under de sidste dage af topmødet i FN-regi.
- Vi opnår måske ikke en aftale på grund af mangelfuld globalt lederskab, siger Lula fredag i en kommentar i avisen Financial Times og fortsætter:
- Diskussionen er blevet overladt til rådgivere, men det er bedre, at de, der siger ja eller nej, er premierministre eller præsidenter.
Lulas udmeldinger kommer oven på, at EU-forhandlere inden for klimaområdet har udtrykt, at der givetvis ikke vil blive indgået en klimaaftale i København. Også den britiske klimaminister, Ed Miliband, er bekymret.
- FN-forhandlingerne går for langsomt fremad, og de går ikke godt, siger han.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde