Brasiliansk tro på københavnsk klimaaftale

På trods af uenigheder mellem industrilande og udviklingslande tror Brasiliens præsident stadig, at en ny global klimaaftale bliver en realitet i København.

Brasiliens præsident, Luiz Inacio Lula da Silva, siger, at han fortsat tror, at verdens lande vil opnå enighed om en ny international klimaaftale på FN's vigtige topmøde i København til december.
Selv om det nyligt overståede G8-møde i Italien viste store uenigheder mellem industrilandene og udviklingslandene, så blev der alligevel gjort fremskridt i klimaforhandlingerne, mener den brasilianske præsident.
- Jeg tror, at vi vil få en ny aftale på plads på klimatopmødet i København til december, konstaterer Luiz Inacio Lula da Silva.
Han påpeger, at USA for første gang siden vedtagelsen af Kyoto-protokollen i 1997 nu spiller en langt mere aktiv rolle.
- USA har overtaget ansvaret for at diskutere dette spørgsmål, hvilket de ikke har gjort, siden Kyoto-protokollen blev underskrevet, påpeger præsidenten.
Kyoto-protokollen, som gælder i perioden 2008-2012, stiller ingen krav til udviklingslandene om konkrete reduktioner i deres udledning af drivhusgasser.


Luiz Inacio Lula da Silva har tidligere antydet, at Brasilien vil forpligte sig til reduktioner i en ny international klimaaftale - men det forudsætter, at industrilandene påtager sig den største byrde, forlyder det.
/ritzau/Reuters




Offentliggjort Sidst opdateret